Sanata Ne Gerek Var?

 

Soru : ”Neden Sanata İhtiyacımız Var?”

Cevap : “Herkesin gördüğünü farklı görmek,herkesin düşünmediğini düşünmek, hiç kimsenin yapmadığını yapmak için sanata ihtiyacımız var!…”

Bugün kendinize bir iyilik yapın… Ve sadece kendinize şu soruyu sorun. Benim sanatsal etkinliklere ayıracak koca bir haftada sadece 2 saatim gerçekten yok mu? Mazeretleri şimdiden duyar gibiyim… “Çocuklar var,onların dersleri, zaten haftaiçi cok calısıyoruz,haftasonuda çocukların kursları derken gıdecek zaman yok.Artık çocuklarımız ilgilensin,bizden geçti.” Bu mazeretleri biliyoruz da ne kadar samimiyiz bu mazeretleri üretmekte önemli olan soru bu?

Unutmayın çocuğunuz sizden ne görürse onu yapar.. Ve gelecekte sizin bir kopyanız olacağından şüpheniz olmasın. Siz istediğiniz kadar iyi eğitim aldırın. Sizin yapmadığınız bir şeyi çocuğunuzdan beklemeniz fazla hayalcilik olur. Sizler çocuğunuz için önlerindeki en iyi örneklersiniz.Çocuğunuzu sanattan uzak tutmamak için onu kurslara göndermeniz yeterli değil. Bu kültürü aşılamak için ona örnek olmanız gerektiğini unutmayın dostlar.

Sanatla uğraşan ya da ilgilenen insanlar belli bir süre sonra kolay beğenmiyorlar. Vizyonları ve ufukları o kadar geniş oluyor ki yaşadığı şehir bunu karşılamazsa mutsuz oluyorlar… Önlerine sunulan her şeyi kabul etmiyorlar.Sorgulamaya başlıyorlar.  En önemlisi kendilerini kimsenin yönlendirmesine izin vermiyorlar. Bütün kararlarını kendileri veriyorlar. Öyle kulaktan dolma bilgilerle hayatlarına yön vermiyorlar. Bütün bunlar tek düze olan hayatımızı zorlaştırıyor.

Yönetilmesi kolay bir toplum da sanatsal etkinliklerin çok fazla olması istenmez.Sanatçılarında artması istenmez o toplumda.. Neden biliyor musunuz? Çünkü artış olursa o toplumu parmağınızda oynatamazsınız artık!.. İstediğiniz gibi yönetemezsiniz,yönlendiremezsiniz!.

Atam ne demiş : “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Ne güzel de demiş… Sevgiyle ve sanat dolu kalın dostlar…

Balıkesir Sanat Merkezi Genel Sanat Yönetmeni

ONUR AYAN

DSCF0109

11822477_926696614068669_5272642684858759919_n

Bir cevap yazın