1 Yıldız Dalıcı Kursu – Ayvalık Scuba Diving Etkinliği

BSM Macera Kulübü ol12006274_947850181953312_1362755467527003133_narak bu hafta farklı bir etkinlik ile sizinle beraber olacağız.Bu haftaki etkinliğimiz ileriki dalış etkinliklerimize bir nevi geçiş bileti niteliğinde olacak.Çünkü bundan sonra discovery dalış etkinlikleri (keşif dalışı) yapmak yerine 1 yıldız dalıcılarımızla birlikte sualtının gizemli dünyasını 18 metrelerde keşfetmeye devam edeceğiz.Bu yüzden bu eğitimi alıyor olmanız ÖNEMLİ!..

1 yıldız eğitim etkinliğimiz BSM Macera Kulübüne özel indirimli ve sürprizlerle dolu olacak.4 gün sürecek olan eğitimimizin detaylarına gelecek olursak,işte detaylar….

 

 

 

——–PROGRAM——

– 17 Eylül Perşembe –
saat 19:00 TeoriK ders (Yer : BSM)

– 18 Eylül Cuma –
saat 19:00 Teorik ders (Yer : BSM)

– 19 Eylül Cumartesi –
saat 10:00 Tekneyle Ayvalık Adalara açılıyoruz….Gün boyu teknede uygulamalı eğitimler devam ediyor…
saat 18:00 Ayvalık Dönüş
saat 18:00 Ayvalık serbest vakit
saat 20:00 Cunda serbest vakit
saat 22:00 Teknede gece eğlencesi ve konaklama

– 20 Eylül Pazar
saat 09:00 Tekneyle Ayvalık Adalara açılıyoruz….Gün boyu teknede uygulamalı eğitimler devam ediyor…
saat 17:00 Ayvalık Dönüş
saat 17:00 Ayvalıkta bira eşliğinde papalina yiyoruz.
saat 18:00 Şeytan Sofrası
saat 19:00 Dönüş
saat 21:00 Balıkesire varış

NOT : Dileyen üyelerimiz eğitim almayıp dilerlerse cumartesi veya pazar veya her iki günde sadece discovery dalış (keşif dalışı) yapabilirler…

Eğitim sonunda broveleriniz adreslerinize 15 gün içinde gelecek ve sizlerde artık federasyona bağlı profesyonel dalıcılar olarak sualtının gizemli dünyasına dahil olacaksınız.

Katılacağınız kurs sonunda alacağınız dalıcı kimliğinin dünyada ve ülkemizde geçerliliğini sağlayan iki kurum CMAS ve TSSF’dir. Bunlardan uluslararası olan CMAS (Confederation Mondial des Activites Subaquatique), yani Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu üye ülke federasyonları ve kuruluşlarının sualtı aktiviteleri ile ilgili uyması gereken minimum standartları ve eğitim programlarını belirleyen en üst düzey uluslararası kurumdur. Ülkemizde federasyonumuz tarafından verilen dalıcı diploma ve kimlik kartlarının tüm dünyada geçerli olmalarını sağlayan da ulusal federasyonumuzun bu konfederasyon ile olan sözleşmesidir.
CMAS, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’na (TSSF) kendi standartlarını Türkiye’de uygulatma ve denetleme yetkisinin yanı sıra, daha üst düzeyde eğitim standartlarını da belirleyebilme hakkını vermiştir. Ulusal federasyonumuz bünyesindeki spor dallarının her biri için ayrı ayrı hizmet verecek çok çeşitli kurullar oluşturulmuştur. Kurullarında hizmet veren tecrübeli üyeler ile gerek dalış gerekse sualtı ile ilgili diğer dallar için gerekli standart eğitim çalışmalarının yanı sıra, denetleme ve düzenleme görevlerini de yerine getirir.
Dalış kursları teorik ve pratik eğitimlerle, deniz dalışlarını kapsayan bir bütündür.

—————–Belge Sistemi—————

TSSF/CMAS temel eğitim dizgesi 6 belge seviyesinden oluşur. Bunlarda ilk üçünü oluşturan 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız dalıcı belgelerini, eğitmen seviyesi belgeleri olan 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız eğitmen dalıcı belgeleri izler. Bunların yanında uzmanlık belgeleri de vardır.
Aday dalıcı, 1 yıldız dalıcı eğitimini başarı ile tamamlayarak 1 yıldız dalıcı kimliği almaya hak kazandığında alacağı geçici belge, duvar diploması ve kimlikle, TSSF yeterliliğini tasdik ettirmiş olur. Geçici sertifika, duvar diploması ve kimlik kartınızın yanı sıra federasyonca bastırılan ve set halinde kullanıma sunulan bir dalış kayıt defteri ile dalıcı tanıtım defterine de sahip olursunuz. Dalış kayıt defterleri gerçekleştireceğiniz dalışları birçok özelliği ile kayıt altına almanızı sağlar. Dalıcı tanıtım defteriniz de dalış hayatınız boyunca göreceğiniz her seviyedeki dalıcı kursu ile uzmanlık kursları ile ilgili kayıtları, ayrıca sağlık vizelerini gösteren bölümleri ve kişisel bilgilerinizi de bir araya getirmeyi sağlar.

————-Belge Yeterliliği——————-

Eğitimi başarı ile tamamlayarak bir yıldız dalıcı kimliği almaya hak kazanan dalıcı, dalış ile ilgili teorik konularda bilgilenmiş, dalış donanımlarının hepsini uygun olarak kuşanıp çıkarabilen, bunları sualtında doğru olarak kullanıp dalabilmektedir. Yanında en az üç yıldız dalıcı ya da bir dalış eğitmeni ile açık deniz dalışları yapmaya hazır dalıcı haline gelmiş olur. Bir yıldız dalıcının dalış derinliği sınırı ise 18 metredir. Gece dalışı yapamaz.

—————–Kursun Amacı————————-

TSSF Bir yıldız dalıcı eğitim programı teorik ve pratik eğitimler başlıkları altında toplanır. Teorik eğitimler dalıcının dalış ile ilgili teorik bilgi kazanmasını, pratik eğitimlerde bu bilgileri pratik uygulamalara aktarabilmesini amaçlar. Pratik sualtı çalışmalarınızda ise sizlere dalış eğitimleriniz esnasında sualtında kullanılacak haberleşme işaretleri, malzemeyi nasıl kuşanacağınız, suya giriş teknikleri, sualtına alçalma teknikleri, nefes alırken nelere dikkat edeceğiniz, yüzerlilik dengeleyici donanımlarınızı nasıl kullanacağınız, nefes almanızı sağlayan regülatörü ağzınızdan nasıl çıkarıp tekrar alabileceğiniz, arkadaşınız ile havanızı nasıl paylaşabileceğiniz, maskenize su girdiğinde nasıl boşaltabileceğiniz ve sualtında nasıl çıkarıp takabileceğiniz, paletinizi nasıl daha doğru kullanabileceğiniz, sualtı ve su üstünde bağımsız aletli dalış donanımınızı ve ağırlık kemerinizi nasıl çıkarıp tekrar kuşanabileceğiniz, basit ilkyardım ve kurtarma becerileri ve dalış teknesinde nelere dikkat edeceğinizin yanı sıra aynı zamanda da sualtında çevreyi ve kendinizi kollama ile ilgili kapsamlı çalışmalar yaptırılacaktır. Pratik sualtı becerileri sizlere sığ su çalışmaları ve toplam 5 deniz dalışı ile öğretilecektir.

——————–Katılım Şartları———————–

1 yıldız eğitim programına katılmak için yüzme bilmek, en az ilkokul mezunu olmak ve 14 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
18 yaşını doldurmamış adaylar için veli izin belgesi alınacaktır. (bu yazının bir örneği federasyonumuz web sitesinde yer almaktadır)
Aletli dalış yapmanızda sakınca olmadığına dair sağlık bildirim formu tarafınızdan doldurularak (18 yaşından küçük adaylarda veli tarafından doldurulacaktır) eğitim dosyanıza konacaktır. (bu belgenin bir örneği federasyonumuz web sitesinde yer almaktadır)
Gerekli hallerde doktor raporu istenecektir.

————————-Dalışa Engel Sağlık Durumları———–

Birçok sportif aktivitede olduğu gibi sualtı aktivitesini de gerçekleştirebilmek için bir takım sağlık ön koşullarının sağlanmış olması gerekir. Her ne kadar dalıcı olabilme ön koşullarından biri sağlık bildirim formunu doldurmanız ve gerekli durumlarda doktor tarafından verilecek dalış yapabilir şeklinde bir sağlık raporu almanız olsa da bizlerin dalış hayatımız boyunca sualtı ile yakından ilgili rahatsızlıkları biliyor ve bunlarla ilgili gerekli önlemleri alabiliyor olmamız gerekir.Doktor kontrollerine gerek duyulacak ve/veya dalışa engel olabilecek rahatsızlıklara örnek olarak, kalp krizi, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, epilepsi, astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları, kulak ve sinüs hastalıkları, hamilelik, şeker hastalığı, panik atak örnek verilebilir. Bunlardan başka halen yan etkileri bulunan bir ilaç tedavisi altında bulunmak, son beş yıl içerisinde uyuşturucu veya alkolizme bağlı tedavi görmüş olmak da dalışa engel olabilecek rahatsızlıklardır. Bu ve benzeri rahatsızlıkların kesin olarak dalışa engel olacağı düşünülmemelidir. Bu tip rahatsızlıklara sahip dalıcı adayları için son kararı verecek olan uzman doktor olmalıdır.

-1 Yıldız Dalıcı Eğitimi Program ve Dersleri-

——–TEORİK EĞİTİM PROGRAMI———-

İdari Ders
Temel Donanım
Temel Dalış İşaretleri
Basınç Hacim İlişkileri
Bağımsız Aletli Dalış Donanımı (BAD)
Fizik – Fizyoloji
Yüzerlik Ekipmanları
Dalış Elbiseleri ve Yardımcı Malzemeler
Malzemelerin Bakımı ve Saklanması
Kendini ve Başkasını Kurtarma
Güvenli Dalş Kuralları
Dalış Bölgesi Seçimi ve Korunma
Dalış Tablolarına Giriş

————-PRATİK EĞİTİM PROGRAMI————-

Dalış Malzemelerinin Tanıtımı
Pratik Deniz Çalışmaları
Birinci Eğitim Dalışı
İkiinci Eğitim Dalışı
Üçüncü Eğitim Dalışı
Dördüncü Eğitim Dalışı
Beşinci Eğitim Dalışı

————-Kursa Dahil Olanlar—————–

TSSF / CMAS 1 Yıldız Dalıcı Teorik Eğitimleri
Federasyona yatırılması gereken belge ve bröve ücretleri
Dalış Kayıt Defteri
Kargo Masrafları
Pratik Eğitim için yapılan Deniz Dalışları ve kullanılacak ekipman (5 Dalış)
Teknede Konaklama
Öğle Yemekleri (2 gün)
KDV

————–Kursa Dahil Olmayanlar————

Ulaşım
Tekne ve otelde alınacak içecekler
Extra harcamalar

NOT : Etkinliklerimiz ticari değildir.Alınan ücretler BSM’ye özel grup indirimli olup aynen verilmektedir.Bizler sadece aracılık yapmaktayız.Amacımız hep beraber eğlenip güzel bir macera yaşamak…